15ο Μαθητικό Φεστιβάλ Χορού

Το Δημοτικό Σχολείο Κουβαρά συμμετέχει στο 15ο Μαθητικό Φεστιβάλ Χορού που διοργανώνει η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής την Παρασκευή 8 Ιουνίου 2018 και ώρα 18:00 στο Ανοιχτό Θέατρο «Σάρας» Μαρκόπουλου Μεσογαίας. Το σχολείο μας θα εκπροσωπηθεί από τη χορευτική ομάδα που συστάθηκε φέτος για τη συμμετοχή μας στο φεστιβάλ. Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την ευγενική και σημαντική οικονομική ενίσχυση με σκοπό την ενοικίαση των παραδοσιακών φορεσιών των μαθητών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ

Την Παρασκευή 8 Ιουνίου και ώρα 15:30 οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στο Δ.Σ. Κουβαρά για να φορέσουν τις παραδοσιακές φορεσιές.

Η μετακίνηση των μαθητών στο Σχολείο για την προετοιμασία τους, καθώς και στο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών θα γίνει από τους ίδιους τους γονείς. Αμέσως μετά την ετοιμασία τους, οι γονείς θα πρέπει να συνοδεύσουν τα παιδιά τους στο ανοιχτό θέατρο Σάρας στο Μαρκόπουλο, γιατί η εκδήλωση ξεκινάει στις 18:00. Ορίζουμε ως σημείο συνάντησης το χώρο πίσω από το περίπτερο, στα σκαλάκια.

Παρακαλούμε για την έγκαιρη μετακίνηση των μαθητών στο θέατρο γιατί η σειρά εμφάνισης του σχολείου μας στην εκδήλωση, είναι στην αρχή του προγράμματος.

Αγόρια

• Θα  πρέπει να  φορούν  μαύρα  παπούτσια (δερμάτινα ή αθλητικά) και ένα  λευκό  φανελάκι (εσωτερικό, εφαρμοστό, με κοντό μανίκι).
  • Ένα ζευγάρι αθλητικές κάλτσες λευκές, μεγάλες, πάνω από το γόνατο (διαφορετικά θα αναγκαστούν να φορέσουν χοντρό λευκό καλσόν).

Κορίτσια

• Θα  πρέπει να  φορούν  μαύρα  παπούτσια (μπαλαρίνες χαμηλές ή με μικρό τακούνι).
  • Τα κορίτσια θα πρέπει να φορούν λευκό καλσόν, πυκνό (όπως της παρέλασης, όχι διαφανές) και λευκό  φανελάκι (εσωτερικό, εφαρμοστό, με κοντό μανίκι).
  • Τα μαλλιά πρέπει να είναι πιασμένα σε πλεξίδα.

Θα χορέψουν 3 χορούς από Κυκλάδες. Παρακαλούμε για την προσοχή σας έτσι ώστε να μην υπάρξει καμία φθορά στις φορεσιές.

Μετά το τέλος του χορού, παρακαλούμε τους μαθητές να αλλάξουν στα αποδυτήρια του θεάτρου και να παραδώσουν τις φορεσιές στην υπεύθυνη που θα παρευρίσκεται, προς διευκόλυνση όλων.

Διαβαστηκαν περισσοτερο

Χρήστες
Εμφανίσεις Άρθρων

Ημερολογιο