Προσοχή μαμάδες και μπαμπάδες!!

Παρακαλώ για την προσοχή μαμάδων, μπαμπάδων αλλά και όσων δεν είναι γονείς και σκοπεύουν να γίνουν.

Υπάρχουν στα σχολεία αγόρια και κορίτσια που δεν προσκαλούνται σε γενέθλια, δεν επιλέγονται στις παρέες, ούτε στις ομαδικές εργασίες.  Υπάρχουν παιδιά που μπαίνουν στην άκρη γιατί δεν μπορούν να μάθουν γρήγορα ή γιατί είναι δύσκολο να μάθουν. Υπάρχουν παιδιά με δυσκολίες ή αναπηρίες που θέλουν να γίνουν μέλη μιας ομάδας, αλλά δεν γίνονται αποδεκτά γιατί είναι πιο αποδεκτή η νίκη της ομάδας από την άσκηση των παιδιών. Τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες δεν είναι ούτε σπάνια, ούτε περίεργα. Θέλουν απλά να γίνονται αποδεκτά από όλους!!! Θέλουν να αρέσουν και να τα βοηθάει κανείς να πιστεύουν ότι είναι ικανά.

Έχει κανείς τη διάθεση να αντιγράψει και να επικολλήσει αυτό το μήνυμα προς τιμήν όλων αυτών των παιδιών που αξίζουν μια ευκαιρία; Θέλει κάποιος να κάνει με το παιδί του μια ουσιαστική κουβέντα ευαισθητοποίησης για το συγκεκριμένο θέμα;

Να είσαι ευτυχισμένος είναι πιο σημαντικό από το να είσαι καλός μαθητής ή να είσαι όμορφος! Είναι παιδιά της διπλανής πόρτας, της διπλανής τάξης, της δικής μας τάξης, μπορεί κάποτε να είναι και τα δικά μας παιδιά ή αργότερα τα εγγόνια μας. Μπορούμε να τα απαλλάξουμε από την απόρριψη; Την έχουν εισπράξει με το τσουβάλι και είναι γεμάτα συναισθήματα και πολλές πολλές δυνατότητες αόρατες με την πρώτη ματιά.

Διαβαστηκαν περισσοτερο

Χρήστες
Εμφανίσεις Άρθρων

Ημερολογιο