Ζωντανεύουμε τον κήπο μας

Μπαίνουμε σε ρυθμό εθελοντισμού! Από τη Δευτέρα 23 μέχρι και την Παρασκευή 27 Απριλίου 2018, Πανελλήνια Σχολική Εβδομάδα Εθελοντισμού, συντονιζόμαστε με τα σχολεία όλης της Ελλάδας και γινόμαστε η αλλαγή που περιμένουμε!

Στο σχολείο μας αποφασίσαμε να αλλάξουμε τον κήπο της αυλής μας και να του ξαναδώσουμε ζωή! Μαζί με τους μαθητές μας βάφουμε παλιά ελαστικά, τα γεμίζουμε με φυτόχωμα και τα κάνουμε γλάστρες, στις οποίες φυτεύουμε αρωματικά φυτά! Οι μαθητές αναλαμβάνουν να τα ποτίζουν και να τα φροντίζουν.

afisaΗ προσπάθειά μας έχει πολλαπλή αξία. Πέρα από το προφανές ότι θα ομορφύνει ο χώρος που ζούμε και κινούμαστε καθημερινά, τα παιδιά εμπνέονται από το κύμα αλλαγής και τη θέληση για βελτίωση της ποιότητας ζωής μας. Μαθαίνουν να αγαπούν, να νοιάζονται και να φροντίζουν τον χώρο τους και τη φύση γενικότερα. Μέσα από το αίσθημα ευθύνης για αυτό που αναλαμβάνουν να περιποιούνται, γίνονται πιο υπεύθυνα και πιο ώριμα συναισθηματικά. Ανακαλύπτουν τη χαρά της συνεργασίας και βελτιώνουν τις επικοινωνιακές τους δεξιότητες. Επιπλέον μαθαίνουν την αξία του εθελοντισμού, της άδολης προσφοράς αγάπης και της ανταμοιβής, όχι με χρήματα ή υλικά αγαθά, αλλά μέσα από το ίδιο το αποτέλεσμα της εργασίας τους.

Για να πετύχει η προσπάθειά μας θα ήταν πολύτιμη και η δική σας συμβολή. Αν έχετε στον κήπο σας αρωματικά φυτά (ρίγανη, θυμάρι, δυόσμο, βασιλικό, δενδρολίβανο, λεβάντα κ.ά.) και μπορείτε να βγάλετε από το χώμα προσεκτικά χωρίς να τραυματιστούν πολλά ριζίδια και χωρίς να σπάσει η μπάλα του χώματος, θα ήταν πολύ ευγενική η προσφορά σας και ωφέλιμη για το εθελοντικό μας έργο, αλλά πολύ περισσότερο για το ίδιο σας το παιδί. Επίσης, αν έχετε περίσσευμα από γόνιμο φυτόχωμα θα μας ήταν χρήσιμο. Το σχολείο θα προβεί σε ενέργειες για την προμήθεια κάποιων υλικών, αλλά θα μας ήταν πολύ ευχάριστο να δεχτούμε και τη δική σας προσφορά.

Και μην ξεχνάμε ότι την Κυριακή στις 29 Απριλίου, την ημέρα της ταυτόχρονης εθελοντικής δράσης σε ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, κάποια δράση σχετική με το περιβάλλον γίνεται στη γειτονιά σας. Βρείτε την στον χάρτη δράσεων του Let's Do It Greece και μπείτε στη μεγαλύτερη γιορτή εθελοντισμού της χρονιάς!

hero 2 01frontizw 1 01

Διαβαστηκαν περισσοτερο

Χρήστες
Εμφανίσεις Άρθρων